گام ۳ اپلای: آشنایی با اپلیکیشن اپلای و اپلای در دانشگاه ها

گام سوم اپلای، آماده سازی اپلیکیشن اپلای، اپلیکیشن فرم آنلاین، اپلای پدیا

مقدمه از اپلای و اپلیکیشن اپلای

در مرحله دوم اپلای با قواعد و چگونگی اپلای و نام نویسی؛ از طریق اپلای در موقعیت های بورسیه تحصیلی آشنا شدیم. در گام سوم اپلای، نوبت اپلای در دیگر دانشگاه های موجود در لیست می رسد. اما پیش از آن نیاز است تا دانشجویان اطلاعات کامل و دقیقی از اپلیکیشن اپلای و پارامترهای متشکله آن بدست بیاورند. تا بتوانند برترین اپلیکیشن اپلای را سابمیت کنند. سابمیت اپلیکیشن اپلای قابل استناد و قدرتمند، می تواند تضمین اخذ پذیرش موفقیت آمیز دانشجویان باشد. بنابراین بایست با پارامترهای اپلیکیشن اپلای آشنایی کامل کسب نمائید.

اپلیکیشن اپلای، فرم آنلاین اپلای، اپلای در دانشگاه های بین المللی، توصیه نامه

شناخت پارامترهای تاثیر گذار در اپلیکیشن اپلای در دانشگاه

بسته به مقطع تحصیلی و رشته ای که دانشجو قصد اپلای در آن را دارد، پارامترها یا مدارک و مستندات اپلیکیشن اپلای می تواند متفاوت باشد. اما به صورت نرمال تمامی اپلیکیشن های اپلای مدارک و مستندات ذیل را در وهله نخست نیاز خواهند داشت.

 

۱- ریز نمرات تحصیلی دانشجو (Transcripts)

۲- دانشنامه فارغ التحصیلی (Degree)

۳- نگارش آکادمیک (هدفنامه، انگیزه نامه، (Essay) و توصیه نامه)

۴- سی.وی آکادمیک (Academic CV)

۵- دیگر مدارک و مستندات اپلیکیشن اپلای (غیر مشترک)

عقبه تحصیلی و باید و نبایدهای ترجمه مدارک جهت اپلای

دو پارامتر اول، عقبه تحصیلی دانشجوی اپلای کننده محسوب می شود. چنانچه دانش آموز یا دانشجو، فارغ التحصیل یکی از دانشگاه های آمریکا باشد، نیازی به ترجمه مدارک نمی باشد. در صورتیکه شما از دبیرستان یا دانشگاه های غیر بین المللی فارغ التحصیل شده اید؛ نظیر مدارس و دانشگاه های ایران، شما نیاز دارید که با استخدام یک مترجم رسمی شناخته شده، اقدام به ترجمه انگلیسی مدارک عقبه تحصیلی خود نمائید.

بعضی دانشگاه های آمریکایی یا اروپایی ترجیح می دهند که سازمان مورد نظر ایشان در آن کشور، اقدام به ترجمه مدارک نماید. (به عبارت دیگر، معادل سازی با مدارک تحصیلی آمریکایی یا اروپایی)

در هر صورت چنانچه شما در یک رشته تخصصی فارغ التحصیل شده اید (مثل گرایش سیالات در مهندسی مکانیک و غیره) مترجمی را استخدام نمائید که صلاحیت و دانش فنی کافی در آن زمینه تخصصی را داشته باشد.

تذکری دوستانه: بعد از تحویل مدارک از دارالترجمه، واحدها و لیست دروس ترجمه شده را با دانش تخصصی خود و با دقت کامل، مورد بررسی قرار دهید. نمرات و تعداد واحدها (credits) در نسخه ترجمه شده را نسخه اصلی مقایسه و تطبیق نمائید.

بعضی مراکز معادل سازی مدارک آکادمیک بین المللی در آمریکا و کانادا، استرالیا و نوزلند و انگلستان:

مرکز ارزیابی مدارک تحصیلی وِس در آمریکا (WES: World Education Service)

مرکز ارزیابی مدارک تحصیلی وِس در کانادا (WES: World Education Service)

مرکز ارزیابی و معادل سازی مدارک تحصیلی بین المللی با مدارک کانادایی آی کاس (ICAS:International Credential Assessment Service of Canada)

مرکز ارزیابی مدارک تحصیلی در نیوزلند (International Qualifications Assessment (IQA))

مرکز ارزیابی مدارک تحصیلی بین المللی در بریتانیا (انگلیس)

 

توضیحات در مورد نگارش آکادمیک در اپلیکیشن اپلای

سطح نوشتار و نگارش آکادمیک برای کالج ها و دانشگاه های بین المللی بسیار اهمیت دارد. از طرفی در رقابت سنگین بعضی دانشگاه ها و کالج ها، این نوشته دانشجوهاست که تعیین کننده می شود.

از مواردی که می تواند قدرت دانشجویان را در نگارش آکادمیک ارتقا و توسعه بخشد.

  • قدرت ایده پروری،
  • پتانسیل سناریو سازی،
  • بازی با کلمات،
  • دامنه لغات وسیع و کاربردی (نظیر کلمات تخصصی GRE)
  • مشارکت در دوره های آموزشی “نگارش آکادمیک” از دانشگاه های مطرح و آشنایی با قواعد نگارش، بایدها و نباید ها

در صورت علاقمندی به کسب اطلاعات بیشتر پیرامون آماده سازی انگیزه نامه، توصیه نامه و .. نگاهی به مجله اپلای بیاندازید.

اصول نگارش توصیه نامه، جهت اپلای در موقعیت بورسیه تحصیلی

اصول نگارش توصیه نامه برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی – قسمت ۲

توضیحات مربوط با رزومه تحصیلی جهت اپلای

رزومه و یا شرح حال عقبه و فعالیت ها بسیار مهم است. بسیاری سی.وی آکادمیک را نیز جزو نگارش آکادمیک یعنی در مورد سوم، دسته بندی می کنند. اما به نظر کارشناسان تحصیلات بین المللی، نگارش رزومه تحصیلی، علاوه بر رعایت قواعد نگارش آکادمیک، مستلزم رعایت نکات بیزینسی نیز می باشد. دانشجویان موفق سی.وی آکادمیک خود را همانند یک مستند بازاریابی تدوین می کنند. به دور از گزافه گویی های خسته کننده، همانند تبلیغ برای فروش یک محصول یا خدمت. همانگونه که از پروفسور چارلز دِکوِت از دانشگاه مریلند مدرس دوره “رزومه ای برنده نگارش کنیم – رزومه نویسی به سبک مدرن” شنیدیم.

۵- در مورد پارامترهای غیر مشترک و منحصر بفرد اپلیکیشن اپلای

اپلیکیشن اپلای بسته به رشته تحصیلی و مقطع و کشور محل اپلای می تواند شامل حال مدارک و مستندات دیگری نیز باشد. مثلا اپلای در رشته های پایه هنر (Art) مثلا معماری، گرافیک و غیره، نیازمند ارسال پورتفولیو دانشجویان نیز می باشد.

یا دانش آموزان دبیرستانی که در مقطع کارشناسی یا کالج اپلای می کنند، ممکن است بجای رزومه، لیست فعالیت ها (Activities List) ارسال می کنند. این دانش آموزان همچنین فرم های مدرسه (School Forms) را نیز بایست ارسال نمایند. که این مهم برای مقاطع تحصیلات تکمیلی (Postgraduate Studies) ضرورتی ندارد.

اپلای در دانشگاه های باقی مانده در لیست

یکی دیگر از کارهایی که دانشجویان بایست در گام سوم اپلای خود، انجام دهند، اپلای در دانشگاه های باقی مانده در لیست که ددلاین بلند مدت تری دارند، می باشد.

با توجه به اینکه دانشجویان در گام دوم اپلای، در بعضی موقعیت ها، اپلای کرده اند. منجمله اپلای در موقعیت های بورسیه تحصیلی. و از طرفی ضمن اینکه مدارک و مستندات برجسته اپلیکیشن اپلای را به خوبی درک کرده اند، حال نوبت به اپلای در دیگر دانشگاه های باقی مانده در لیست است.

مورد بسیارمهم که بایست در اپلای در دیگر دانشگاه های بین المللی به خاطر داشته باشید؛ رعایت دقت و حساسیت موجود در سابمیت فرم های آنلاین اپلای می باشد. (The Online Application Forms) می باشد. طبق آمار رسمی از دانشگاه شفیلد انگلیس، حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد متقاضیان در پر کردن بی دقت فرم های آنلاین اپلای، رجکت یا رد می شوند. و نمی توانند پذیرش موفق داشته باشند.

سوالات مهم پرسش شده در فرم های آنلاین اپلیکیشن

اکثریت قریب به اتفاق دانشگاه های بین المللی از متقاضیان درخواست می کنند که ابتدا نسبت به ساخت حساب کاربری در سایت دانشگاهی اقدام نمایند و سپس از طریق اکانت کاربری خود اقدام به اپلای در آن دانشگاه نمایند.

سوالات مهم در فرم های آنلاین اپلای معمولا از نوع سوالات چالشی و سوالات انگیزشی می باشد، که پاسخ صحیح و هوشمندانه به آن سوالات می تواند شما را از خطر حذف شدن در این مرحله حفظ نماید.

فعالیت های گام سوم اپلای

تسک ۱ Task1: پیگیری مطالب و محتوای وبسایت اپلای پدیا و شرکت در دوره های آموزش تخصصی اپلای

تسک ۲ Task2: نگارش نهایی مدارک مورد نیاز اپلیکیشن اپلای نظیر پروپزال، انگیزه نامه، هدفنامه و غیره

تسک ۳ Task3: نگارش نهایی رزومه تحصیلی و ویرایش آن با توجه به هر موقعیت منحصر بفرد

تسک ۴ Task4: دنبال کردن فرم های آنلاین اپلیکیشن اپلای در وبسایت دانشگاه مورد نظر و بررسی سوالات آن

تسک ۵ Task5: آماده سازی اپلیکیشن اپلای برای هر موقعیت تحصیلی (در لیست) که قصد اپلای در آنها را دارید.

تسک ۶ Task6:پیگیری و تعامل و ارتباط با توصیه کنندگان خود (اساتید دانشگاهی یا کارفرما)  جهت ارسال به موقع توصیه نامه

 

 

نوشته شده درآگوست 1, 2019 دراپلای و اپلیکیشن

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

Back to Top