گام ۴ اپلای: دریافت نامه پذیرش و آمادگی برای دریافت ویزای دانشجویی

نامه پذیرش و بورسیه تحصیلی، گام 4 اپلای در دانشگاه های خارجی

اپلای و اخذ پذیرش از دانشگاه های بین المللی

تا کنون ۶ ماه کامل از آغاز پروسه اپلای در دانشگاه های بین المللی گذشته است. در مرحله سوم اپلای، شما با اپلیکیشن اپلای و ارسال برترین اپلیکیشن اپلای برای اخذ پذیرش از دانشگاه های بین المللی آشنا شدید.

تا آغاز مرحله چهارم، شما بایست در تمامی پوزیشن های مورد نظر خود، اپلای کرده باشید.

مرحله چهارم از پلن سپتامبر تا سپتامبر

مشخص شدن شرایط مالی – فاند و بورسیه ها

با آغاز مرحله چهارم از پلن سپتامبر تاسپتامبر، دانشجو بایست در انتظار نامه های پذیرش از دانشگاه باشد. و در بهترین حالت نامه پذیرش و بورسیه تحصیلی را دریافت کرده باشد. به هر ترتیب، تا پایان مرحله چهارم بایست تکلیف فاند و بورسیه هایی که در آنها اپلای کرده اید مشخص شود. 

زمان بررسی اپلیکیشن اپلای توسط دانشگاه های بین المللی

بطور معمول مدت زمان بررسی اپلیکیشن اپلای توسط دانشگاه ها از ۴ هته تا یک فصل (سه ماه) متغیر است. دانشگاه های کوچک و خصوصی که تعداد دانشجوی کمتری در سال می پذیرند، زودتر نتیجه پذیرش دانشجویان درخواست دهنده را مشخص می کنند. دانشگاه های ایالتی و بزرگ کمی بیشتر طول می کشد. 

لازم به ذکر است که بعضی دانشکده های تحصیلات تکمیلی که فاند و بورسیه تحصیلی نیز ارائه می دهند، ممکن است زمان بررسی متفاوتی داشته باشند. معولا تاریخ اطلاع رسانی خروجی پذیرفتگان در وبسایت دانشکده تخصصی منعکس می شود.

پیگیری رسمی و متناسب با شرایط موجود

پیگیری های رسمی و بجا از سوی دانشجویان، مادامیکه اشتیاق ایشان را به تحصیل در آن دانشگاه را تداعی کند، می تواند، مثمر ثمر نیز باشد. بهتر است قبل از هر گونه ارتباط و تعاملی با دانشگاه های بین المللی، آداب و رسوم تعاملات آکادمیک – بین المللی را به خوبی مسلط باشید. یک ارتباط غیر رسمی و غیر حرفه ای از روی عجله، با ادمیشن آفیسر یا استاد که سرنوشت فاند شما در دستانش است، می تواند شرایط اپلیکیشن شما را به خطر بیندازد. هر آنچه که در اپلیکیشن اپلای

به گفته بعضی کارشناسان و مشاوران تحصیلات بین المللی:

دوره های آموزشی نحوه اپلای

اپلیکیشن اپلای نمایانگر احساسات، شخصیت، تمایلات، قابلیات و ملاحظات متقاضیان درخواست کننده می باشد. هر چند ممکن است اپلیکیشن ها از مرحله ربات بگذرند. در نهایت، اپلیکیشن اپلای شما توسط انسان بررسی می شود. شما نمی توانید خود را در اپلیکیشن اپلای فردی بسیار حرفه ای جلوه دهید؛ و در مرحله پیگیری یا مصاحبه آماتور به نظر برسید.
در موقعیت های فول فاند، و بورسیه کامل، که رقابت سنگینی بین دانشجویان برقرار است، حتی ممکن است، فعالیت دانشجویان در شبکه های اجتماعی مثل لینکت این یا فیس بوک در پذیرش آنها تاثیر داشته باشد.


مرحله چهارم از پلن سپتامبر تا سپتامبر

آمادگی جهت اپلای در اخذ ویزای دانشجویی

اکثر کشورهای محبوب دانشجویان بین الملی برای تحصیل، نظیر بریتانیا، ایالات و غیره شرایط خاص و ویژه جهت صدور ویزای دانشجویی دارند. ویزای تی یِر فور دانشجویی انگلیس، با ویزای اف-وان و جی وان و دیگر انواع ویزاهای تحصیلی، ایالات متحده متفاوت است. بعد از ارسال دریافت نامه پذیرش از سوی دانشگاه به دانشجو و بالعکس پذیرش موقعیت تحصیلی از سوی دانشجو، بصورت رسمی دانشجو در مرحله اخذ ویزای دانشجویی قرار می گیرد.

کسب اطلاعات و راهنمایی جهت ویزای دانشجویی

مثل همیشه، بهترین شخصی که می تواند شما را در پروسه اپلای در ویزای دانشجویی راهنمایی کند، ادمیشن آفیسری هست که شما از ابتدای در خواست پذیرش با وی در تماس بوده اید. یا هر شخص یا ایجنت دیگری که وی مشخص می کند. بعضی دانشگاه ها ایجینت و آفیس های مخصوص ویزای دانشجویی دارند.

ویزای دانشجویی ایالات متحده:

ویزای دانشجویی در دیگر کشورها : همه کلمات کلیدی هستند که با جستجو در گوگل می تواند اطلاعات اولیه ای را نصیب شما نماید. در همه حالات، شما تنها می توانید به مراجع و منابع رسمی و شناخته شده اطمینان نمائید؛ و اطلاعات کسب شده از منابع و مراجع غیر رسمی را با آنها مقایسه نمائید. یکی از مراجع رسمی برای کسب اطلاعات دانشجویان بین المللی در ایالات متحده، مثل اجوکیشن یو.اس.ای و سیستم اطلاع رسانی SEVP. طبق قوانین و مقررات مهاجرتی – اقامتی در ایالات متحده تنها دانشگاه ها و کالج های اعلام شده در سیستم SEVP مجاز به صدور ویزاهای دانشجویی از نوع اف و ام ((F-1 or M-1))، می باشند.

جستجوی دانشگاه در سیستم SEVP در ایالات متحده آمریکا

SEVP عبارت است از:

Student and Exchange Visitor Program (SEVP)

کشورهایی مثل ایالات متحده که مصاحبه ویزا و پیچیدگی های سفارتی خود را دارند، دانشجویان بایست فرم های ویزای مخصوصی را تکمیل نمایند. یکی از آن فرم ها فرم I- 20 است. (بسته به نوع ویزای درخواستی)

 مصاحبه ویزا، از مصاحبه های تخصصی اپلیکیشن های بورسیه و فاند (در صورت وجود) سخت تر نیست. در هر حال هر مصاحبه ای شرایط و استرس های خاص خود را دارد. آمادگی برای مصاحبه ویزا، که بسیار سرنوشت ساز نیز است، بایست از ابتدای مرحله چهارم اپلای، آغاز گردد.

فعالیت های مرحله چهارم اپلای:

تسک ۱ Task 1: بررسی دانشگاه هایی که از آنها پذیرش تحصیلی گرفته، و شرایط مالی مورد نیاز هر یک، و انتخاب یک یا دو دانشگاه به عنوان دانشگاه انتخابی نهایی

تسک ۲ Task 2:پیگیری رسمی در سطوح آکادمیک برای موقعیت هایی که هنوز نتیجه آنها مشخص نشده است.

پیگیری شما منجر به زود صادر شدن نتیجه، از سوی دانشگاه نمی شود. شما تنها نشان می دهید که به آن موقعیت تحصیلی اهمیت داده و در انتظار نتایج آن هستید.

تسک ۳ Task 3:برنامه ریزی مالی و بررسی هزینه ها 

تسک ۴ Task 4:بررسی شرایط ویزای دانشجویی در آن کشور و مکاتبه با سفارت و دریافت و تکمیل فرم های مربوطه

تسک ۵ Task 5: شرکت در دوره های تخصصی آمادگی مصاحبه و مکالمه حرفه ای؛ برای آمادگی مصاحبه ویزا یا دیگر انواع مصاحبه ها مثل مصاحبه های قبل از عزیمت و … (در صورت وجود)

 

نوشته شده درآگوست 1, 2019 دراپلای و اپلیکیشن

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

Back to Top